BOSCH REXROTH R061101610 KBM-E-16 -D Linear Ball Bearings - 16 mm ID, 26 mm OD, 36 mm Width
Brand:
BOSCH REXROTH
- Regular price
- €77,95
- Sale price
- €77,95
- Regular price
-
Shipping calculated at checkout.
3 in Stock Now
Free shipping on orders over $100
Use code at checkout.
FREESHIP
Description
Linear Ball Bearings
BOSCH REXROTH linear ball bearings are precision-engineered industrial components designed for reliable performance in demanding applications. Manufactured to BOSCH REXROTH's high quality standards, they offer long service life and consistent performance.
Key Features
- Premium BOSCH REXROTH quality and engineering
- Precision manufactured for reliable performance
- Suitable for a wide range of industrial applications
- Durable construction for long service life
- Genuine BOSCH REXROTH branded component
Specifications
Dimensions
| Bore Diameter | 16 mm |
| Outside Diameter | 26 mm |
| Width | 36 mm |
Properties
| Material | Standard bearing steel |
| Seal | Contact seal on one side |
| Temperature range | -10 to +80 °C |
| Version | Closed version |
Logistics
| Product Net Weight | 0.05 |




