BOSCH REXROTH R065802530 KBC-25 -NR Linear Ball Bearings - 25 mm ID, 35 mm OD, 40 mm Width
Brand:
BOSCH REXROTH
- Regular price
- $92.53
- Sale price
- $92.53
- Regular price
-
$33.53
Shipping calculated at checkout.
32 in Stock Now
Free shipping on orders over $100
Use code at checkout.
FREESHIP
Description
Linear Ball Bearings
BOSCH REXROTH linear ball bearings are precision-engineered industrial components designed for reliable performance in demanding applications. Manufactured to BOSCH REXROTH's high quality standards, they offer long service life and consistent performance.
Key Features
- Premium BOSCH REXROTH quality and engineering
- Precision manufactured for reliable performance
- Suitable for a wide range of industrial applications
- Durable construction for long service life
- Genuine BOSCH REXROTH branded component
Specifications
Dimensions
| Bore Diameter | 25 mm |
| Outside Diameter | 35 mm |
| Width | 40 mm |
Properties
| Material | Stainless steel |
| Seal | None, open bearing |
| Temperature range | -10 to +80 °C |
| Version | Closed version |
| Series | Compact series |
Logistics
| Product Net Weight | 0.058 |




