BOSCH REXROTH R065825344 KBC-20 -DD-RT-G Linear Ball Bearings - 20 mm ID, 28 mm OD, 30 mm Width
Brand:
BOSCH REXROTH
- Regular price
- $38.44
- Sale price
- $38.44
- Regular price
-
$13.93
Shipping calculated at checkout.
91 in Stock Now
Free shipping on orders over $100
Use code at checkout.
FREESHIP
Description
Linear Ball Bearings
BOSCH REXROTH linear ball bearings are precision-engineered industrial components designed for reliable performance in demanding applications. Manufactured to BOSCH REXROTH's high quality standards, they offer long service life and consistent performance.
Key Features
- Premium BOSCH REXROTH quality and engineering
- Precision manufactured for reliable performance
- Suitable for a wide range of industrial applications
- Durable construction for long service life
- Genuine BOSCH REXROTH branded component
Specifications
Dimensions
| Bore Diameter | 20 mm |
| Outside Diameter | 28 mm |
| Width | 30 mm |
Properties
| Material | Standard bearing steel |
| Seal | Sealed on all sides |
| Clearance | Reduced radial clearance |
| Temperature range | -10 to +80 °C |
| Version | Closed version |
| Series | Compact series |
Logistics
| Product Net Weight | 0.031 |




